Държавата в лицето на Министерството на туризма не може да смени Съвета на директорите на „Слънчев бряг“ АД, което стопанисва инфраструктурата в най-големия морски курорт у нас. Това обяви началникът на кабинета на министъра на туризма Диана Тонова, цитирана от sunny-press.com.
Реално министърът на туризма Христо Проданов трябва да извърши смяната чрез общо събрание на акционерите и да вкара нови членове в борда. Сегашният съвет на директорите блокира свикването на събрание чрез процедурни хватки на миноритарните акционери. Държавата държи 75% от акциите в дружеството, а останалите са на частни физически и юридически лица.
Миноритарните акционери блокират чрез съдебни дела свикването на общо събрание“, призна началникът на кабинета на министъра на туризма Диана Тонова. „Не можем да сменим Съвета на директорите, да променим устава и да направим финансова ревизия и инспекция“, подчерта тя.
Според нея не може да продължава да се управлява дружеството по този начин и трябва да се направят промени в редица закони и най-вече в Търговския закон и Министерството предстои да предложи поправки в тази посока.
Изпълнителният директор на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров и бордът на директорите трябва да бъдат сменени заради лошото състояние на дружеството, коментира Васил Зашкев, депутат от „Демократична България“ и член на Комисията по туризъм в Народното събрание.
Златко Димитров е изпълнителен директор от 12 г., през който период дружеството е на загуба. Излиза на печалба единствено през 2020 г. в размер на 386 000 лв. заради спечелено дело. През 2021 г. отново е на загуба от 707 000 лв., заяви пред депутатите Димитров. Според него издръжката на инфраструктурата в Слънчев бряг излиза 1.5 млн. лв. годишно. За летен туристически сезон 2022 планираните разходи от страна на дружеството за инвестиции и поддръжка на инфраструктурата са в размер на 1 737 700 лв.
В тази прогнозна сума влизат поддръжката и обновяването на улици, алеи, тротоари, поддръжка на алейно осветление, озеленяване и паркоподдържане, санитарна дезинфекционна дейност, както и разходи за видеонаблюдение, контрол на достъпа, ред и сигурност“, уточни Златко Димитров.
Самият той не може да си обясни как управлява „Слънчев бряг“ АД вече 12 год.„Не мога да си го обясня как съм изпълнителен директор от 12 г.“, коментира Димитров. По думите му е постигнал добри неща в курорта и някои от хотелиерите в курорта могат да го потвърдят. Димитров каза, че не може да контролира останалите 25% от дружеството, които са частни и разпределени между 4300 индивидуални акционери и 12 юридически лица.
Той призна пред Комисията по туризъм, че в рамките на последната една година е съвместявал длъжността в несъответствие, тъй като успоредно е бил и общински съветник в Несебър от ГЕРБ. Според него няма конфликт на интереси.
По време на изслушването в парламентарната комисия беше защитаван от бившия министър на туризма от ГЕРБ Николина Ангелкова, която ръководи ведомството 6 г. и беше упрекната от депутати от управляващата коалиция, че не е направила нищо за излизането на дружеството на печалба.
Съветът на директорите е съставен от 5 човека с изпълнителния директор Златко Димитров и си разделят заплати около 400 000 лв. на година, което прави около 6600 лв. на човек на месец, показа отчетът на „Слънчев бряг“ АД пред парламентарната комисия по туризъм. В дружеството работят още около 24 служители, които взимат средно около 1000 лв. на месец. Тяхната издръжка с допълнителния персонал, който се наема през лятото, излиза към 300 000 лв. на година.
Според хотелиери Златко Димитров е поддържан на поста от Младен Михалев – Маджо, един от лидерите на силовата групировка СИК през 90-те години, от която произлиза и бившият премиер Бойко Борисов.
На въпрос дали е поддържан от Михалев, той отрече, но не остана да допълни коментара си, защото беше дръпнат от пиарката си Мария Джерекарова. Чрез фирми Михалев държи дял от „Слънчев бряг холдинг“ АД, който се явява миноритарен акционер с около 10% в „Слънчев бряг“ АД. Той притежава още хотелския комплекс „Хелена ризорт“ в Слънчев бряг. Името на Маджо се обвързва и с концесиите на трите плажа в курорта, които бяха предоставени на негови приближени фирми от бившия министър на туризма от правителствата на ГЕРБ Николина Ангелкова.
Снимка: chernomorie-bg.com, архив