Министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова дава пресконференция във връзка с отпадането на извънредната епидемична обстановка.
„Социологическите проучвания показват, че младите хора искат по-леки противоепидемични мерки. Вече дори и нашите родители искат по-леки мерки“, коментира министърът.
„В България, след поредицата от разхлабване на мерки, е време да направим следващата крачка към живота, какъвто го познавахме преди март 2020 г. Много държави вече го направиха. От 1 април България няма да бъде в ситуация на извънредна епидемична обстановка. Това означава, че отпадат въведените противоепидемични мерки“, добави Асена Сербезова.
Отменят се всички заповеди – маски на закрито, онлайн обучение, ограничение за брой хора при събирания, спазване на физическа дистанция, забраната за свиждания в болниците, изискването за допускане на работа на не повече от 50 на сто от персонала, но остават да действат за срок от 3 месеца следните мерки – добавката за медиците на първа линия, продължаване на действието на ТЕЛК и НЕЛК, уточни Сербезова.
„Животът след пандемията никога няма да бъде същият, връщането към нормалността е относително. Всеки пети страда от постковид симптоми в продължение на месеци, пострадаха много отрасли, в света около 100 млн. души загубиха работата си, дългосрочни са последствията в сферата на образованието, а техният негативен аспект ще преодоляваме години напред, мнозина страдат от депресии и тревожност“, подчерта още министърът.
„По отношение на носенето на защитни маски имаше редица спорове, но няма никакво съмнение в тяхната ефективност. Силно препоръчително ще остане носенето на маски в градския транспорт, в лечебни здравни заведения, при струпване на много хора на открито и при хора в рискови възрасти и такива със съпътстващи заболявания. Препоръчително остава и използването на дезинфектанти“, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му твърдението, че пандемията е свършила, е все още прибързано.
„Няма решение за излизане от пандемия, това ще го реши Световната здравна организация“, каза още Кунчев.
От 1 април ще остане и изискването на сертификати за ваксинация, отрицателен тест или преболедуване за влизане в страната, отпада обаче разделянето на три цвята по зони за държавите и ограничението за недопускането на лица от червени зони.
От 1 април не отпада ваксинирането, уточни председателят на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов.
„Всички с нетърпение очаквахме да дойде моментът, в който ще преминем към нормален ритъм на работа, моментът в който ще дадем възможност на колегите отново да получават своите възнаграждения на база на свършена работа. Сега ще имаме наследство плащания, свързани с извънредното положение. Тези пари осигуряваха фонд работна заплата в много лечебни заведения. Нашите предложения са за компенсиране и отпадане на тези плащания, както и насочването на усилията към полагането на положителни първи стъпки в това отношение“, заяви председателят на БЛС Иван Маджаров.
По думите на Сербезова COVID-19 не си е отишъл, но ще трябва да се научим да живеем с него и да го лекуваме и без да сме в извънредна епидемична обстановка.
„От поведението на всички нас зависи каква ще бъде статистиката, когато се събудим, за да не посрещнем Коледа и Нова година с нови мерки, например“, коментира още Сербезова.
COVID зоните в поликлиниките също няма да работят след 1 април, съответно няма да бъдат и финансирани.
Няколко дни по-рано правителството реши след 31 март да не удължава срока на въведената в страната извънредна епидемична обстановка.
Към момента тече договарянето на новия национален рамков договор с НЗОК, в рамките на което се обсъждат възможностите за трайно увеличение на лекарските заплати и тези на медицинските сестри, независимо от обявена епидемиологична обстановка.
Здравната комисия пък прие на първо четене промени в Закона за здравето, с които извън извънредната епидемична обстановка министърът на здравеопазването, както и РЗИ ще могат да налагат мерки по райони като носене на маски, спазване на дистанция и т.н. /дир.бг
Снимка: Nova